Plantefelt i en skolehage med skilt laget av elevene
Grethe Bøhn Busterud

Praktisk plantevern i skolehager og markedshager – Hvordan lykkes med skadegjørere i hagen? 

Jobber du med grønne uterom som for eksempel skolehage eller markedshage? Da er dette kurset for deg.

En hage kan være avgrenset med få vekster, men den kan også være omfangsrik med stor variasjon av vekster til pryd og nytte. Både pryd- og nyttevekster kan i ulik grad utsettes for skadegjørere, men hvordan kan vi lykkes med å bekjempe disse? Eller bør vi akseptere noen skadegjørere, og allikevel klare å dyrke frem sunne planter?  

Arbeidsmetode: Teori, praksis, erfaringsdeling
Kurset er både teoretisk og praktisk rettet, der vi bruker uteområdet på Vea for å fange og identifisere skadegjørere vi finner.

Program for dagen:

  • 08:00 Oppmøte og registrering med kaffe og biteti
  • 08:15 Oppstart kursdag
  • 11:30 Lunsj
  • 15:30 Oppsummering
  • 16:00 Kurset avsluttes 

Tema for dagen:  

  • Hva er en skadegjører?
  • Hvordan vi kan lykkes med å dyrke frem planter med skadegjørere i hagen, og hvordan kan vi drive plantevern som inspirerer og engasjerer brukere av hagen?
  • Ugress i hagen: Vi ser på vanlige ugress, og setter fokus på deres biologi og spredningsmåter.  
  • Lett gjenkjennbare skadedyr på prydvekster og nyttevekster i hagen  
  • Erfaringsdeling med spørsmål og svar på ulike utfordringer dere har erfart – ta gjerne med bilder vi kan se på i plenum  

NB! Ta med egnet skotøy til å gå rundt på uteområdet på Vea! 

Pris for kurset: 2450,- (inkludert servering) 

Påmeldingsbetingelser: Ved avmelding etter påmeldingsfristen 6.september 2025 blir ikke kursavgiften refundert.

Kursholder: Per Spangen

Om kurset

Praktisk plantevern i skolehager og markedshager

Startdato: 18.09.2025
Frist: 06.09.2025
Start: kl 08:15
Slutt: kl 16:00
Varighet: Dagskurs
Stedsbeskrivelse:
Norges grønne fagskole – Vea, Turistvegen 92, 2390 Moelv