Med hele 100 engasjerte deltakere ble kurset Myrrestaurering – innføring i myrrestaurering ved Norges grønne fagskole – Vea en stor suksess. Kurset, som ble arrangert som en del av det internasjonale prosjektet TEAM#UP, ga deltakerne både teoretisk innsikt og praktisk erfaring i et fagfelt som blir stadig viktigere for naturforvaltning og grønn næringsutvikling.
En tredelt læringsreise
Kurset var delt inn i tre deler: en digital introduksjon, en fysisk eller digital samling på Vea, og en avsluttende praktisk dag ute i myra i Stange. Den siste delen, som fant sted i juni, ble et høydepunkt for mange – med praktisk arbeid i felt, diskusjoner og demonstrasjoner av ulike restaureringsmetoder.
Deltakerne fikk lære om myras økosystem, torvmoser, mikrohabitater, og forskjellen på nedbørsmyr og jordvannsmyr. I tillegg ble det undervist i anleggsteknikk for restaurering, planlegging av demninger og terskler, valg av materialer og tilpasning til terreng – alt med mål om å tenke som en myrøkolog og minimere inngrep i naturen.
Viktig kunnskap for fremtiden
Myrrestaurering er ikke bare viktig for å bevare biologisk mangfold – det spiller også en sentral rolle i klimaarbeidet. Intakte myrer lagrer store mengder karbon og bidrar til å regulere vannbalansen i landskapet. Restaurering av tidligere drenerte myrer er derfor et effektivt tiltak for både natur og klima.
For mange av deltakerne representerte kurset en mulighet til å utvikle seg i et nytt kompetanseområde – et ekstra bein å stå på i en bransje som stadig søker bærekraftige løsninger. Kurset har dermed ikke bare gitt faglig påfyll, men også åpnet dører for nye arbeidsområder med naturrestaurering.
Et resultat av internasjonalt samarbeid
Kurset er en direkte resultat av det internasjonale prosjektet TEAM#UP, som har som mål å styrke kompetansen innen naturrestaurering på tvers av landegrenser. Gjennom samarbeid med forskningsmiljøer som NINA og erfarne fagpersoner som Suzanne Wien og Kjølv Øystein Falklev, har Vea klart å tilby et kurs med høy faglig kvalitet og stor relevans.
Veien videre
Tilbakemeldingene fra deltakerne har vært svært positive, og interessen for temaet viser at myrrestaurering er et fagfelt i vekst. Med økt fokus på naturrestaurering både nasjonalt og internasjonalt, vil denne typen kurs være avgjørende for å bygge kompetanse og sikre god praksis i felt.
Dette kurset viser tydelig hvordan internasjonale initiativ som TEAM#UP kan bidra til konkrete, relevante læringsløp. Myrrestaurering er ikke bare viktig for natur og klima – det er også et viktig bidrag for bransjenes framtidige styrke og bærekraft.
Tekst/foto: Grethe Bøhn Busterud












Bilder fra den praktiske dagen som ble gjennomført i Stange. Alle foto: Grethe Bøhn Busterud
Vil du vite mer? Her finner du aktuelle lenker: