Gunnebo – en uvurderlig partner
Siden oppstarten av studiet Historiske gartnerfag i 2013, har Gunnebos gartnerteam vært en uvurderlig partner og alliert for oss i arbeidet med å ta vare på, skjøtte og restaurere gamle hager.
Anlegget fra 1790-åra, består av en klassisistisk villa, en formalhage, stor kjøkkenhage, veksthus og orangeri, kafé og butikk, skolebygg og flere uthus-bygninger. Alt dette er omsluttet av en landskapspark, som så glir over i jordbruks- og beitelandskapet utenfor. Den engelske parken, som landskapsparken heter på Gunnebo, ble etablert i 1790-årene og forfalt allerede tidlig på 1800-tallet. Den er gjengrodd og har mistet de aller fleste hageelementene som stier, lysthus og paviljonger. Restaureringen av parken blir Gunnebos hovedprosjekt i flere år framover. Nå undersøkes kildene, ikke minst parken selv, og vi fikk være med på de første hagearkeologiske utgravingene.
Høstskjøtsel av eng
Å gjenskape blomsterenger har fått et fortjent oppsving i de senere år. Men hvordan skjøtte et slikt areal på best mulig måte gjennom året? I tidligere tider var det vanlig å la husdyrene gå på beite etter at enga var slått. For å etterligne denne tradisjonelle driftsformen, fikk studentene testet moderne utstyr, ulike gressklippere og moseriver. Det viktige er å fjerne biomasse ved å samle opp gressklipp, rake, samle sammen og kjøre bort mose og løv.
Å reetablere en eng med det naturmangfoldet vi ønsker, kan være en lang prosess. Studentene fikk derfor gjøre seg kjent med viktigheten av å plante ut riktige typer pluggplanter og å så engfrø, alt under kyndig veiledning av gartnerne på Gunnebo.
Kveldsprogram
Vi rakk også innom to andre strålende eksempler på historiske anlegg. Den fine 1800-tallsparken Trädgårdsföreningen i Gøteborg sentrum er et absolutt måste. På Tjolöholm slott sør for Kungsbacka, fikk vi omvisning av gartner Kenneth Krabbe i det enestående Arts and Crafts-anlegget.
Tekst: Kjell Anders Lier og Ingeborg Sørheim
Foto: Ingeborg Sørheim